Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Łódź: Inicjatywa Pracownicza przeciwko ulicy Reagana

Związkowcy z łódzkiej Inicjatywy Pracowniczej protestują przeciwko planowanemu nadaniu jednej z łódzkich ulic imienia Ronald Reagana. Z inicjatywą uchonorowania w ten sposób przywódcy USA z czasów zimnej wojny zwrócił się do władz miasta Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.

Decyzję o tym, która z łódzkich ulic zmieni swoją nazwę i dostanie za patrona amerykańskiego prezydenta łódzcy radni mają pojąć w najbliższym czasie.

- Komisja Międzyzakładowa związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza wyraża ogromny szacunek dla działalności Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Nie zgadzamy się jednak z wnioskiem o nadanie imieniem Ronalda Reagana jednej z ulic w Łodzi. Pragniemy przypomnieć, że Reagan jest symbolem nie tylko antykomunizmu, ale przede wszystkim polityki wymierzonej w interesy pracownicze. Nakazał zwolnienie z pracy prawie dwanastu tysięcy strajkujących kontrolerów lotu, robiąc wszystko, by ukrócić działalność związków zawodowych na terenie swojego kraju. USA za jego prezydentury udzielało w Ameryce Łacińskiej wsparcia wielu prawicowym dyktatorom, którzy nierzadko łamali prawa człowieka - mówi Łukasz Pieczara, członek Komisji Krajowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego "Inicjatywa Pracownicza".

- Warto dodać, że w krajach rządzonych przez lewicowe władze Reagan wspierał prawicowe partyzantki, które dopuszczały się zbrodni wojennych.

Związkowcy z IP zapowiadają wizytę w Radzie Miasta podczas głosowania nad uchwałą w sprawie ulicy Reagana.


Strajk kontrolerów lotów w 1974 r. został złamany po wprowadzeniu przez Ronalda Regana stanu wyjątkowego.

"Prawdziwe dziedzictwo Ronalda Regana: 200 000 zabitych, 40 000 zaginionych w Gwatemali".


Powrót na górę

Podobne artykuły