EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Warszawskie parki należą do wszystkich – nie dla reprywatyzacji terenów zielonych!

Warszawskie parki należą do wszystkich – nie dla reprywatyzacji terenów zielonych!

Stanowisko Warszawskiej Komisji Środowiskowej OZZ IP w sprawie reprywatyzacji stołecznych parków i terenów zielonych

Po reprywatyzacji kamienic wraz z lokatorami, reprywatyzacji szkół i przedszkoli, obecnie zagrożone są stołeczne parki oraz tereny zielone. Ponad 20 z nich znajduje się na liście nieruchomości objętych roszczeniami reprywatyzacyjnymi. Najbardziej znany to Park Królikarnia, w którym znajduje się filia Muzeum Narodowego. Rodzina Krasińskich domaga się jego zwrotu, ponieważ przed 1939 rokiem znajdowała się tam jej rodowa rezydencja. Prawdopodobnie będzie się to wiązało   z eksmisją muzeum oraz zamknięciem popularnego wśród Warszawiaków parku.

Sytuacja innych terenów zielonych, których nie obejmują plany zagospodarowania przestrzennego, jest jeszcze gorsza. Reprywatyzacja może w ich przypadku oznaczać likwidację parków. Prywatni właściciele dążąc do maksymalizacji zysków będą sprzedawali grunty deweloperom. Zamiast terenów zielonych w Warszawie powstaną kolejne zamknięte osiedla dla klas uprzywilejowanych.

W ten sposób reprywatyzacja niszczy przestrzeń publiczną. Odbiera mieszkańcom i mieszkankom Warszawy tereny rekreacyjne, na których bezpłatnie mogli spędzać wolny czas, uprawiać sport i mieć kontakt z przyrodą. Z dnia na dzień możemy zostać tego wszystkiego pozbawieni.

Reprywatyzacja przyczynia się również do grodzenia terenu i zaostrzania w mieście segregacji klasowej. Nawet jeśli tereny zielone nie zostaną zniszczone, w rękach prywatnych staną się narzędziem do osiągania zysków. Boiska, czy place zabaw mogą wkrótce być dostępne wyłącznie odpłatnie.

Dlatego Warszawska Komisja Środowiskowa OZZ Inicjatywa Pracownicza wyraża poparcie dla protestów przeciwko reprywatyzacji terenów zielonych. Uważamy, że najlepszym sposobem aby je zachować jest jak najszybsze uchwalenie przez samorząd miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, chroniących parki przed likwidacją i nakazujących aby były bezpłatnie dostępne dla wszystkich. Sprawi to, że przejmowanie terenów zielonych w celu spekulacji gruntami lub prowadzenia komercyjnych przedsięwzięć, stanie się nieopłacalne. Parki przestaną być łakomym kąskiem dla tak zwanych „prawowitych właścicieli” oraz skupywaczy roszczeń.

Zwracamy uwagę, że kwestia parków to tylko jeden z aspektów antyspołecznej reprywatyzacji, która pozwala małej grupie bogacić się kosztem całej reszty społeczeństwa i uzyskiwać ogromne zyski dzięki odzyskiwaniu mienia, które powinno należeć do miasta. Reprywatyzacja niszczy Warszawę i musi zostać powstrzymana na szczeblu lokalnym poprzez miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz egzekwowanie przez miasto zwrotu od właścicieli kosztów poniesionych przez lata na utrzymanie nieruchomości. Na szczeblu krajowym konieczna jest ustawa reprywatyzacyjna kładąca kres grabieniu mienia publicznego.

Warszawska Komisja Środowiskowa OZZ Inicjatywa Pracownicza

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.