EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Oświadczenie OZZ Inicjatywa Pracownicza w sprawie styczniowych strajków w kopalniach Kompani Węglowej i nadchodzących protestów górniczych

Oświadczenie OZZ Inicjatywa Pracownicza w sprawie styczniowych strajków w kopalniach Kompani Węglowej i nadchodzących protestów górniczych

W środę 7 stycznia rząd Ewy Kopacz ogłosił przyjęcie „planu ratunkowego” mającego doprowadzić do powstania „rentownej Kompanii Węglowej”. „Ratunek” polega jednak na rozpoczęciu kolejnego etapu likwidacji polskiego górnictwa: rząd planuje zamknięcie 4 (z 14) kopalń Kompanii Węglowej oraz zwolnienia z pracy 3 tys. osób!


Górnicy natychmiast, bez decyzji central związkowych, rozpoczęli strajk – ponad tysiąc pracowników kopalń "Brzeszcze", "Bobrek-Centrum", "Sośnica-Makoszowy" i "Pokój" sprzeciwia się tym planom, protestując pod ziemią, a wsparcie dla strajku zapowiadają także pracownice powierzchni kopalń. Zatrudnieni i ich rodziny mają w głębokim poważaniu ciepłe słówka premiery wypowiedziane podczas Barbórki, rządowe pakiety i pozorne „osłony socjalne”. Doskonale wiedzą, że można im ufać w takim samym stopniu jak deklaracjom kolejnych ekip rządzących na temat „troski o bezpieczeństwo energetyczne kraju”. Reprezentujący interesy biznesu rząd właśnie to bezpieczeństwo podkopuje, forsując neoliberalny projekt, przypominający „reformy” Margaret Thatcher w Wielkiej Brytanii w latach 80. Nie przeszkadza to jednak Ewie Kopacz, chwalić się na swojej stronie internetowej „promowaniem koncepcji unii energetycznej” na forum Unii Europejskiej – jednym z filarów tej unii ma być podobno „lepsze wykorzystanie własnych, europejskich źródeł energii (jak węgiel czy gaz łupkowy)”.

Jak zwykle, gdy chodzi o sytuację w branży górniczej, liberalne i konserwatywne media bezinteresownie wspierają rząd swoją propagandą, przedstawiając wyliczenia ile to dopłacamy z budżetu państwa do każdej tony węgla, oskarżając wszystkich górników o roszczeniowość i głosząc, że utrzymywanie kopalń nie ma sensu, gdyż obecnie można kupić tańszy węgiel zagranicą.

Górnicy są od dawna – obok pracowników i pracownic oświaty, ulubionymi „chłopcami do bicia” zwolenników liberalizmu ekonomicznego. Nie chodzi tu jednak o troskę o budżet państwa – nikt bowiem nie narzeka na gigantyczne dopłaty dla przedsiębiorców w ramach pomocy publicznej, ani na wsparcie finansowe dla inwestycji w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Górnictwo jest najsilniejszym bastionem bojowego ruchu związkowego i to właśnie ten ruch chce zniszczyć rząd Ewy Kopacz i to tego ruchu nienawidzą prawicowe media.

Wrzask o „spadających cenach węgla” skończy się, gdy w końcu – wraz z kolejnymi zawirowaniami na globalnych rynkach surowców, ceny węgla wzrosną. Wtedy jednak skutki droższej energii zostaną przerzucone na wszystkich pracowników i pracownice.

Walka górników oraz pracowników i pracownic kopalń jest walką o godność nas wszystkich – o stałe i pewne zatrudnienie, godne warunki pracy i uczciwe pensje. W imieniu członkiń i członków Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, apelujemy do włączenie się w obronę górników, pomoc strajkującym i bezpośrednie wsparcie zapowiadanych protestów. Każdy gest solidarności jest ważny! Każda pomoc niezbędna!

Niecałe dwa miesiące temu, przy okazji protestów przeciwko cenzorskiemu wyrokowi poznańskiego sądu pisaliśmy, że „Uderzenie w jednego lub jedną z nas przyjmujemy jako uderzenie we wszystkich” – motto to dotyczy nie tylko członków i członkiń naszego związku, ale wszystkich pracowników i pracownic prowadzących walkę.

Stanowisko zostało opracowane wspólnie przez: Komisję Krajową OZZ Inicjatywa Pracownicza, Ogólnopolską Komisję Środowiskową Pracowników Sztuki, Warszawską Komisję Środowiskową i Poznańską Komisję Międzyzakładową.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.