EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

110. rocznica Rewolucji 1905 roku i Powstania Łódzkiego - zaproszenie

Fot. http://rewo1905.idl.pl
Fot. http://rewo1905.idl.pl

W 1905 roku oczy niemal całej Europy zwrócone były na wielki ośrodek przemysłu w zaborze rosyjskim – Łódź. Do miasta przyjeżdżali zagraniczni korespondenci, a na łamach zachodnich gazet regularnie pojawiały się relacje z wydarzeń, których areną były łódzkie fabryki i ulice. Cesarstwo Rosyjskie ogarnęła rewolucja wymierzona w carat i nieokiełznany kapitalizm. W Królestwie Polskim walczono m.in. o autonomię ziem polskich, ośmiogodzinny dzień roboczy, godne warunki pracy, ubezpieczenia na starość i od wypadków czy powszechne polskie szkolnictwo. Łódź była jednym z głównych ośrodków buntu.

Pod koniec czerwca 1905 roku ustała praca w fabrykach i na ulice Łodzi wyszło ponad 70 tysięcy osób. Strajkował prawie każdy zdolny do pracy: Polacy, Żydzi i Niemcy – ramię w ramię. W dniach 22–24 czerwca w mieście stanęły barykady, wybuchło robotnicze powstanie. Walczono o godność i wolność.

W 2015 roku obchodzimy 110. rocznicę Rewolucji 1905 roku. Jest ona zapomnianym fenomenem wystąpień robotniczych, uczniowskich i chłopskich, konfliktów społecznych o podłożu socjalnym, a także zrywu o charakterze niepodległościowym. Ten ważny dla historii naszego kraju okres jest niemal nieobecny w szkolnych programach, publicystyce, produktach kultury masowej itd. Miasto Łódź było w tym czasie jednym z najważniejszych ośrodków Rewolucji, a najistotniejszym dla Łodzi wydarzeniem doby Rewolucji było Powstanie Łódzkie, trwające od 22 do 24 czerwca 1905 roku, w którym to tysiące mieszkańców spontanicznie rzuciły się do walki o wolność i godność.
W 110. rocznicę Rewolucji 1905 roku mamy zaszczyt zaprosić na uroczyste obchody Powstania Łódzkiego.
Harmonogram:

Oficjalne złożenie kwiatów:
– 20 czerwca, sobota, godz. 12.00 Pomnik Czynu Rewolucyjnego w parku im. Józefa Piłsudskiego (na Zdrowiu) w Łodzi - Kwiaty złożą mni. członkowie i członkinie OZZIP

Na Polesiu Konstantynowskim władze carskie chowały w mogiłach zbiorowych ciała straconych rewolucjonistów. W 1923 roku wzniesiono tam Kolumnę Rewolucjonistów.W czasie II wojny światowej zburzyli ją okupanci. Stojący do dziś Pomnik Czynu Rewolucyjnego wzniesiono dopiero w 1975 roku. Nawiązując do tradycji międzywojnia — regularnych uroczystości rocznicowych ku czci bohaterów i bohaterek rewolucji 1905 roku — Klub Krytyki Politycznej w Łodzi we współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Urzędem Miasta Łodzi zapraszają na oficjalne składanie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w parku im. Józefa Piłsudskiego (na Zdrowiu).

Akcja „Żyję w mieście rewolucji” — marsz rewolucyjny z udziałem Teatru Chorea i Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego:
– 20 czerwca, sobota, godz. 19.05, Skrzyżowanie ulic Rewolucji 1905 i Wschodniej.

Klub Krytyki Politycznej w Łodzi już po raz trzeci organizuje obchody Rewolucji 1905 roku i Powstania Łódzkiego. W tym roku chcemy przypomnieć o tych wydarzeniach w sposób szczególny, ze względu na ich 110. Rocznicę. W tym roku wraz z Teatrem Chorea i Krakowskim Chórem Rewolucyjnym przygotowujemy przemarsz z flagami i śpiewem. Na trasie marszu uczestników będą zaskakiwać krótkie scenki muzyczne, wprowadzające w historię Rewolucji 1905 roku i innych wystąpień społecznych.

Łódzka Inicjatywa Pracownicza wraz z Warszawską zaprasza członków i sympatyków związku, na obie części obchodów w których weźmiemy wspólny udział.

Facebook: klik

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.