EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Popieramy strajki pracowników i pracownic OPS w Łodzi i Wierzbicy – stanowisko Warszawskiej Komisji Środowiskowej OZZ IP

Popieramy strajki pracowników i pracownic OPS w Łodzi i Wierzbicy – stanowisko Warszawskiej Komisji Środowiskowej OZZ IP

Warszawska Komisja Środowiskowa OZZ Inicjatywa Pracownicza wyraża pełne poparcie dla strajków pracownic i pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzbicy oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. Równocześnie wyrażamy głębokie oburzenie działaniami władz samorządowych, które nie tylko nie są zainteresowane dojściem do porozumienia ze strajkującymi ale wręcz uciekają się do zastraszania i szykanowania protestujących pracowników i pracownic. Takie działania zasługują na publiczne potępienie, ponieważ podważają jedno z fundamentalnych praw pracowniczych – prawo do strajku.

Strajkujący domagają się podwyższenia wynagrodzeń do poziomu pozwalającego na godne życie oraz takiego zorganizowania ich pracy, które zapewni minimum profesjonalizmu usług. Sytuacje w Wierzbicy i Łodzi są tylko dwoma z wielu przykładów obrazujących tragiczną sytuację pracowników i pracownic socjalnych w Polsce. Osoby pracujące w pomocy społecznej muszą codziennie stawiać czoła olbrzymim obciążeniom psychicznym i stresowi. Inaczej niż w przypadku włodarzy miast, pracownicy socjalni znają sytuację osób, o których losie decydują i często muszą podejmować dramatyczne decyzje wynikające z niedofinansowania systemu opieki społecznej w Polsce. Jednocześnie płace osób zatrudnionych w Ośrodkach Pomocy Społecznej nie pozwalają na godne życie i w żaden sposób nie są adekwatne do kosztów psychicznych i emocjonalnych związanych z wykonywanymi zadaniami. Dlatego uważamy, że walka o płacę, godne traktowanie i poprawę warunków pracy leży nie tylko w interesie pracowników i pracownic pomocy społecznej, lecz również ludzi, z którymi pracują oni na co dzień.

Na szczególne potępienie zasługuje fakt, że w odpowiedzi na strajk zorganizowany zgodnie z prawem i zachowaniem wszystkich procedur wójt gminy Wierzbica zapowiedział zwolnienie strajkujących pracownic OPS, a władze miasta Łodzi odmówiły jakiejkolwiek dyskusji nad postulatami płacowymi. Tego typu działania są próbą nielegalnego odebrania pracownikom i pracownicom sektora publicznego przysługującego im prawa do prowadzenia sporów zbiorowych i organizowania akcji strajkowych.

Wraz z wyrazami poparcia dla strajkujących pragniemy przekazać zapowiedź działań solidarnościowych, których celem będzie zmuszenie władz Wierzbicy i Łodzi do spełnienia postulatów strajkujących. Apelujemy także do do wszystkich osób, grup, organizacji i komisji związkowych o wysyłanie listów do władz Łodzi [wzór] i Wierzbicy [wzór] z wyrazami poparcia dla strajkujących, jak najszersze rozpowszechnianie informacji o strajkach oraz wsparcie finansowe funduszu strajkowego Komitetu strajkowego w MOPS w Łodzi (Numer rachunku bankowego, ES Bank w Radomsku: 80 8980 0009 2019 0084 6565 0001; tytuł przelewu: „darowizna na fundusz strajkowy”).

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.