EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Warszawa - relacja ze spotkania "Migrujący pracownicy a zadania ruchu pracowniczego"

Warszawa - relacja ze spotkania "Migrujący pracownicy a zadania ruchu pracowniczego"

W sobotę 16 stycznia br. z inicjatywy Warszawskiej Komisji Środowiskowej IP, w Warszawie odbyło się otwarte spotkanie z delegacją Sekcji Cudzoziemców Wolnego Związku Pracowników i Pracownic (Freie Arbeiterinnen -un Arbeiter-Union: FAU) z Berlina. Zaproszeni goście opowiedzieli o kulisach powołania i funkcjonowania grupy zrzeszającej i działającej na rzecz mieszkających i pracujących w Berlinie obcokrajowców, w większości pochodzących z Hiszpanii i Grecji oraz innych krajów Europy.

Bezpośrednim impulsem do powołania takiej grupy była potrzeba stworzenia platformy dla osób nie znających języka niemieckiego i nie mających rozeznania w specyfice niemieckiego rynku pracy. Podczas spotkania usłyszeliśmy o wyzwaniach jakie stawia integrowanie grupy osób mówiących w różnych językach, wywodzących się z różnych środowisk i tradycji politycznych, przezwyciężanie różnic kulturowych i nieuniknionych (czasem zabawnych) nieporozumieniach towarzyszących takiej działalności. Członkowie i członkinie delegacji opowiedzieli również o kampanii informacyjnej skierowanej do pracowników i pracownic hosteli (branża szczególnie często korzystająca z pracy cudzoziemców) i restauracji oraz interwencjach w kilku sklepach i lokalach gastronomicznych.

Jak zaznaczono, w cieszącym się opinią "luzackiego" Berlinie nie brakuje sklepów z ekologiczną żywnością oraz barów wykorzystujących lewicową symbolikę w wystroju wnętrz, jednak nawiązania do tego rodzaju "mody" nie zawsze idą w parze z przestrzeganiem praw pracowniczych. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć również informacji o wsparciu, jakiego Związek udzielił rumuńskim robotnikom zatrudnionym przy budowie centrum handlowego Mall of Berlin (Galeria Berlina), którzy domagali się podwyżek oraz zaległych wypłat, organizując głośną kampanię "Mall of Shame" (Galeria Hańby). Obecna na sali publiczność pytała między innymi o zasadność tworzenia odrębnej Sekcji w ramach związku, komunikację i współpracę pomiędzy Sekcją Cudzoziemców a pozostałymi członkami Związku, strategie zachęcania pracowników do uzwiązkowienia oraz "nadreprezentację" osób z Grecji i Hiszpanii kosztem migrantów i migrantek spoza Unii Europejskiej.

Spotkanie było częścią naszych działań ukierunkowanych na tematykę migracyjną i uchodźczą. Zainicjowaliśmy je w listopadzie ub.r. w odpowiedzi na narastający w Europie (w tym Polsce) popularność postawi i zachowań nacjonalistycznych i ksenofobicznych.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.