EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Wierzbica: IP z wizytą u strajkujących pracownic GOPS

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, http://www.federacja-socjalnych.pl/
Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, http://www.federacja-socjalnych.pl/

W poniedziałek 7 lutego przedstawiciele i przedstawicielki Warszawskiej Komisji Środowiskowej oraz Komisji Pracujących w NGO odwiedzili Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wierzbicy (woj. mazowieckie, powiat radomski).  Celem naszej wizyty było wsparcie strajkujących pracownic GOPSu zrzeszonych w Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Trwający już drugi miesiąc strajk w Wierzbicy, wybuchł zaraz po zakończeniu obowiązkowych etapów procedury sporu zbiorowego: rokowań i mediacji oraz przeprowadzeniu referendum strajkowego.

Przedmiotem sporu są bardzo niskie stawki wynagrodzeń – pracownice domagają się 400 zł brutto podwyżki, wiele z nich otrzymuje bowiem pensje o wartości niewiele wyższej od ustawowej płacy minimalnej. Obok niskich zarobków, jednym z głównych problemów pracownic socjalnych z Wierzbicy jest kwestia rozliczania wyjazdów służbowych – podczas gdy często pracownice zmuszane były do korzystania z własnego transportu, ośrodek wcale nie pokrywał kosztów związanych z ich użyciem.

Mimo, że cała procedura przebiegała zgodnie z literą prawa, dyrekcja GOPSu zastosowała wobec strajkujących tak zwany lokaut – wszystkie organizatorki zostały dyscyplinarnie zwolnione za „opuszczenie stanowiska pracy’ i „niezastosowanie się do polecenia służbowego powrotu do pracy”. Kierowniczka ośrodka nie tylko je zwolniła, ale również zawiadomiła prokuraturę o popełnieniu przestępstwa. Jej zdaniem pracownice socjalne, zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nie mają prawa do strajku. Niebawem miejsce zwolnionych zajęły osoby zatrudnione na tzw. umowach śmieciowych.

Więcej o konflikcie w Wierzbicy: wywiad Codziennika Feministycznego , aktualne informacje ze strony Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych

Z informacji, które uzyskaliśmy, to nie pierwszy przypadek antypracowniczej polityki nowej kierowniczki GOPSu p.Haliny Janiszak. W poprzednim miejscu pracy – w MOPSie w Radomiu, w którym również pełniła funkcję kierowniczą – podwładni założyli jej sprawę o mobbing. Lokalne media informowały także, że w lutym 2015 r. władze Radomia odwołały ją z funkcji dyrektora MOPSu, jako oficjalny powód podając „utratę zaufania” [przeczytaj artykuł w Echo Dnia].

Podczas naszej wizyty przekazaliśmy strajkującym pracownicom wyrazy solidarności od członków i członkiń naszego związku oraz wspólnie zastanawialiśmy się nad dalszą strategią działania. Po spotkaniu ze strajkującymi poszliśmy do kierowniczki GOPSu oraz wójta gminy Wierzbica – Zdzisława Duliasa, aby wyrazić swój sprzeciw i oburzenie. W burzliwej wymianie zdań dowiedzieliśmy się, że osoby odpowiedzialne za antypracowniczą politykę nie mają sobie nic do zarzucenia. Kierowniczka wciąż odmawia swym pracownikom konstytucyjnego prawa do strajku, zaś wójt umywa ręce od odpowiedzialności za działania swej podwładnej.

Sytuacja z Wierzbicy wpisuje się w szerszy kontekst łamania praw pracowników i pracowniczek opieki społecznej. Podobny konflikt trwa obecnie w Łodzi, gdzie również staramy się wspierać strajkujące pracownice i pracowników [przeczytaj relacje z wizyty u strajkujących pracowników i pracownic MOPS w Łodzi].

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.