EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Pracownice i pracownicy Danfoss domagają się podwyżek (video)

Pikieta Komisji Zakładowej Inicjatywy Pracowniczej w Danfoss Poland Sp. z o.o. (Grodzisk Mazowiecki, 9.03.2019)
Pikieta Komisji Zakładowej Inicjatywy Pracowniczej w Danfoss Poland Sp. z o.o. (Grodzisk Mazowiecki, 9.03.2019)

W sobotę 9 marca o godz. 11:00 w centrum Grodziska Mazowieckiego (woj. mazowieckie) odbyła się pikieta zorganizowana przez Komisję Zakładową OZZ Inicjatywa Pracownicza w Danfoss Poland Sp. z o.o. Akcja miała na celu zamanifestowanie postulatów płacowych komisji – pracownicy i pracownice domagają się wzrostu wynagrodzeń o 4,5%, a jeśli nie będzie to możliwe – to co najmniej o 1,6% dla każdego, czyli o poziom ubiegłorocznej inflacji.

Bezpośrednim impulsem do zorganizowania akcji były rozmowy z kierownictwem firmy na temat wzrostu wynagrodzeń. Danfoss – podobnie jak wiele innych firm prywatnych – rokrocznie dokonuje przeglądu wynagrodzeń, na podstawie którego przedstawia pracownikom i pracownicom propozycje zmian wysokości płac. W tym roku firma zaoferowała podwyżki w wysokości 1,1%, ale miałyby one być nierównomierne dla różnych grup zawodowych i stanowisk pracy, co oznaczałoby, że wynagrodzenia niektórych pracowników i pracownic w ogóle nie wzrosną. Komisja Inicjatywy Pracowniczej przedstawiła więc alternatywną propozycję: ogólny wzrost wynagrodzeń o 4,5% z gwarantowaną minimalną podwyżką w wysokości 1,6% dla każdego pracownika. Zdaniem komisji jest to absolutne minimum wynikające z ubiegłorocznego wzrostu cen, który podwyższa koszta życia wszystkim pracownikom i pracownicom.

Ponieważ dyrekcja nie zaakceptowała propozycji związku, w ubiegłym tygodniu Inicjatywa Pracownicza w Danfoss przeprowadziła akcję ulotkową pod fabryką, informując załogę o propozycji zarządu oraz postulatach związku zawodowego. Dodatkowo, przeprowadzono także ankietę, w której większość osób biorących udział wyraziło poparcie dla pomysłu zorganizowania akcji protestacyjnej w formie pikiety.

Pikieta zgromadziła ok. 50 osób, głównie pracowników i pracownic produkcyjnych z zakładu w Grodzisku. Podczas akcji omówiono postulaty komisji Inicjatywy Pracowniczej i historię działań związku w Danfossie, przedstawiono pokrótce specyfikę pracy operatorów spawarek plazmowych (którzy są grupą szczególnie potrzebującą podwyżek) oraz nawiązano do innych, trwających protestów pracowniczych – w tym tych toczonych w sektorze budżetowym. Przemówienia były przerywane skandowaniem haseł: „4,5% dla każdego” oraz „Godna płaca za ciężką pracę!”.

Akcję wsparły także inne struktury IP z Mazowsza: Warszawska Komisja Środowiskowa, Komisja Pracujących w Organizacjach Pozarządowych oraz Komisja Zakładowa w Zachęcie. Przedstawiciel Warszawskiej Komisji Środowiskowej przemawiając w imieniu komisji wspierających protest zapewnił, że działania komisji w Danfossie mają poparcie innych struktur związku oraz podkreślił kluczową rolę solidarności pracowniczej (bez względu na różnice branżowe czy zawodowe) w działaniach związkowych.

Danfoss Poland Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowej, duńskiej korporacji produkującej urządzenia grzewcze, chłodnicze, klimatyzacyjne oraz ciepłownicze. Grupa Danfoss zatrudnia łącznie 26 tys. pracowników i posiada 110 spółek handlowych na całym świecie. Danfoss Poland Sp. z o.o. w Polsce ma dwa zakłady pracy – w podwarszawskim Grodzisku Mazowieckim i w położonym w województwie pomorskim Tuchomiu. Łącznie zatrudniają one ok. 1 200 osób. Komisja Inicjatywy Pracowniczej działa w firmie od grudnia 2017 r., i liczy 167 członków i członkiń.

Pikieta pracownic i pracowników Danfoss Poland Sp. z o.o.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.