EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

PLL LOT zwalniają za działalność związkową – akcja solidarnościowa z Andrzejem Jeżewskim

PLL LOT zwalniają za działalność związkową – akcja solidarnościowa z Andrzejem Jeżewskim

25 lipca Polskie Linie Lotnicze LOT zwolniły chronionego prawem działacza związkowego - Andrzeja Jeżewskiego, wiceprzewodniczącego Związku Zawodowego Personelu Pokładowego. W ocenie Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (International Transport Workers Federation – ITF) ,  jest to nie tylko złamanie ustawy o związkach zawodowych, ale też próba zakłócenia trwających negocjacji w sprawie układu zbiorowego.

 

- Zwalniając wiceprzewodniczącego związku, kierownictwo LOT złamało polskie prawo, jak i uniwersalne zasady i konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy. Andrzej Jeżewski powinien być natychmiast przywrócony do pracy - powiedział Gabriel Mocho, sekretarz sekcji lotnictwa ITF
François Ballestero, sekretarz sekcji lotnictwa ETF (Europejskiej Federacji Pracowników Transportowych) nazwał zwolnienie "oburzającym" i ocenił, że odbiera ono zaufanie do PLL LOT. Zapewnił, że międzynarodowe federacje związkowe zrobią wszystko, by przywrócić do pracy zwolnionego działacza.
Związkowcy przypominają, że PLL LOT ma zła historię, jeżeli chodzi o działania przeciwko związkom zawodowym - w ciągu ostatnich pięciu lat, firma zwolniła ośmiu działaczy związkowych. Apelują o podpisywanie petycji z żądaniem przywrócenia do pracy Andrzeja Jeżewskiego i przestrzegania przez LOT praw pracowniczych. Petycja jest dostępna na portalu Labourstart.org:

[kliknij aby przejść do petycji on-line]

Zwolnienie działacza ZZPP jest kolejnym przykładem antyzwiązkowych represji, do jakich regularnie dochodzi w polskim transporcie lotniczym i w firmach działających na lotniskach. W lipcu, po zwolnieniu przewodniczącej komisji IP – Anny Kucharzyk z Aelia Polska, Komisja Krajowa zapowiedziała podjęcie działań przeciwko antyzwiązkowym represjom. Realizując te zapowiedzi, deklarujemy wsparcie dla Andrzeja Jeżewskiego i zachęcamy  wszystkich do podpisywania petycji oraz wysyłania wyrazów solidarności do Związku Zawodowego Personelu Pokładowego:

Związek Zawodowy Personelu Pokładowego
ul. 17 Stycznia 39
00-906 WARSZAWAFax. 22-606 64 03
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.