EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Inicjatywa Pracownicza - pierwszy zjazd delegatów

W dniu 12 lutego 2005 roku w Poznaniu odbył pierwszy ogólnokrajowy zjazd delegatów nowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Przewodniczącym związku został wybrany Marcel Szary z H. Cegielski - Poznań S.A.

W połowie 2004 roku robotnicy z H. Cegielski S.A. postanowili utworzyć nowy związek zawodowy. Do związku przystąpili także robotnicy z Uniontexu i innych zakładów. Obecnie w Inicjatywie Pracowniczej działa kilka komisji zakładowych oraz komisje środowiskowe, skupiające osoby z różnych firm, bezrobotnych i studentów. Związek nawiązał współpracę z niemieckim FAU, szwedzkim SAC i hiszpańskim CGT. IP deklaruje otwartość i chęć współdziałania, z tego powodu delegaci na zjazd wystosowali list otwarty, w którym czytamy: "Inicjatywa Pracownicza zwraca się to wszystkich naszych sympatyków, środowisk wolnościowych, anarchistycznych i lewicowych o tworzenie komisji zakładowych i środowiskowych. (...) Związek nasz na najbliższe dwa lata postawił sobie za cel zbudowanie struktur, które w sposób skuteczny będą bronić ludzi pracy i na co dzień organizować ich do walki o swoje prawa. Chcielibyśmy, aby jak najszybciej Inicjatywa Pracownicza była w stanie znacząco włączyć się w walkę o nowy porządek, gwarantujący pluralizm i demokratyczne swobody, pracę i godną płacę. Inicjatywa Pracownicza ma charakter otwarty i jesteśmy gotowi współpracować z różnymi środowiskami, szczególnie z tymi, którym bliskie są ideały radykalnego ruchu syndykalistycznego".

Podczas zjazdu Inicjatywa Pracownicza zajęła także stanowisko w sprawie brutalnych działań policji i ograniczania swobód obywatelskich, a także poparła protest pielęgniarek. Związek zadecydował o włączeniu się w kampanię na rzecz obrony praw robotników sezonowych i emigrantów. Na przełomie kwietnia i maja planowana jest ogólnopolska kampania w tej sprawie.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.