EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Relacja z II Ogólnopolskiej Konferencji Pracowniczej

Dziś w Klubie Rondo w Poznaniu odbyła się zorganizowana przez Inicjatywę Pracowniczą FA II Ogólnopolska Konferencja Pracownicza pod hasłem "Ku demokracji pracowniczej. Samorządność, spółdzielczość pracy, partycypacja w zarządzaniu przedsiębiorstwami". Wzięło w niej udział około siedemdziesiąt osób z całego kraju, w tym przedstawiciele z zakładów pracy: Cegielski, Uniontex, PKS Słupsk, Goplana-Nestle, KWK Budryk, Szpital im. Degi, FSO, WTZ Ognik i innych zakładów. Rozmawiano m.in. o różnych formach pracowniczej partycypacji w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Na kilku przykładach (np. łódzkiego Uniontexu) omówiono problemy związane z powstawaniem i funkcjonowaniem spółek pracowniczych. Podczas przerwy wyświetlony został film o historii jednej z argentyńskich fabryk pt. "Zanon należy do robotników". Kolejna konferencja z tego cyklu odbędzie się jesienią w Łodzi.

Na konferencję przygotowano liczne materiały:
1. "Fabryka w Patagonii Zanon należy do robotników", wyd. NoService (materiał darmowy)
2. "Samorządność Pracownicza" wyd. Biblioteki Anarchistycznej i Bractwo Torojka przy wsparciu finansowych FAU i IP.
3. "Samorząd pracowniczy" dodatek specjalny do Nowego Robotnika nr 6/2004.

Dodatkowo wydano materiał pt. "Pracownicy o związkach zawodowych, pracodawcach i państwie. Materiały z Konferencji Ruchu Protestu Pracowniczego, Poznań 8 listopada 2003 r.", gdzie zamieszczono relację i wypowiedzi przedstawicieli 12 załaków pracy (Cegielski, Huta Sendzimira, Impel, Bresco, FSO, Fabryka Kabli w Ożarowie, Uniontex, Bison-Bial,Huta Skawina, WTZ Przylesie, Szpital Rydygiera) z poprzedniej konferencji przez nas organizowanej.

Program Konferencji

Ku demokracji pracowniczej. Samorządność, spółdzielczość, partycypacja w zarządzaniu przedsiębiorstwami.


10.00. Otwarcie konferencji
10.15. Ku demokracji pracowniczej - walka załóg o kontrolę nad zakładami pracy. Jarosław Urbański, Inicjatywa Pracownicza FA
10.45. "Spółka pracownicza jako jedna z form organizacji i zarządzania
przedsiębiorstwem na przykładzie Przedsiębiorstwa Wyrobów Cukierniczych ODRA SA w Brzegu w okresie 1993-2000" - Krzysztof Jędrasik
11.15. Możliwości i bariery przy zakładaniu spółek pracowniczych - Piotr
Rachwalski, OPZZ Konfederacja Pracy (PKS Słupsk).
12.00. "Stare doswiadczenia i nowe wyzwania. Ruch protestu w Polsce a doświadczenia pierwszej Solidarności - lipcowa konferencja People`s Global Action w Belgradzie"
12.30. Film. "Zanon należy do robotników"
13.15. Przerwa
13.30. Dyskusja nad różnymi doświadczeniami związanymi z uczestnictwem w zarządzaniu i kontrolą nad zakładami pracy
15.00. Podsumowanie.
16.00. Zakończenie konferencji.
Sklot ROZBRAT, ul. Pułaskiego 21 a
19.00. "Michał Bakunin - anarchizm a marksizm" - dr Antoni Kamiński +
dyskusja
21.00. Impreza przy piwku

Przyjaciele!
Chcielibyśmy serdecznie Was zaprosić na kolejną konferencję pracowniczą. Pierwsze takie spotkanie zorganizowaliśmy 8 listopada 2004 roku i nazwaliśmy ją Ogólnopolską Konferencją Ruchu Protestu Pracowniczego. Wówczas omawialiśmy głównie problemy związane z walką pracowników o swoje prawa socjalne i związkowe, o utrzymanie zatrudnienia. Dziś postanowiliśmy poszerzyć formułę naszych spotkań, które chcielibyśmy organizować raz na pół roku. II Ogólnopolską Konferencję Pracowniczą zatytułowaliśmy "Ku demokracji pracowniczej. Samorządność, spółdzielczość pracy, partycypacja w zarządzaniu przedsiębiorstwami".

Samorząd pracowniczy był jednym z podstawowych postulatów Sierpnia 1980 roku. Dziś idea samorządności i demokracji pracowniczej przybrała bardzo różne formy. W Polsce najpopularniejszą z nich - z uwagi na obowiązujący ustrój prawny - są spółki pracownicze. W ostatnim czasie powołano je, lub czyniono przygotowania żeby powołać, w wielu zakładach: LU Polska (Jarosław), Wagon S.A. (Ostrów Wlkp.), Fabryka kabli w Ożarowie, Uniontex (Łódˇ), itd. W innych przypadkach pracownicy starają się wybierać autentycznych przedstawicieli do rad nadzorczych i zarządów przedsiębiorstw (H. Cegielski - Poznań S.A. i Bison-Bial Białystok). Odradza się idea spółdzielczości pracy.

Ten jeszcze niewielki ruch pracowniczej demokracji i partycypacji w
zarządzaniu zakładami wymaga wsparcia, obala on bowiem obiegowy stereotyp mówiący, że protestujący robotnicy nastawieni są jedynie roszczeniowo, że liderzy związkowi kierują się tylko tanim populizmem. To oczywiście nie jest prawdą. Różne formy demokracji pracowniczej: samorząd pracowniczy, spółdzielczość pracy i wreszcie udział robotników (w tym robotników-akcjonariuszy) w zarządzaniu przedsiębiorstwem, to bardzo dobra odpowiedˇ na postępującą komercjalizację, prywatyzację i globalizacje naszej gospodarki.

Cel konferencji:
1. Wymiana doświadczenia pomiędzy różnymi zakładami pracy w sprawie kontroli nad zarządem w przedsiębiorstwach oraz możliwościach powoływania spółek pracowniczych, spółdzielni pracy, itd.
2. Zastanowienie się na potrzebami zakładów gdzie pracownicy
współuczestniczą w zarządzaniu: pomoc prawna, doradztwo marketingowe i ekonomiczne, doradztwo kapitałowe, wymiana doświadczeń z zagranicą.
3. Zastanowienie się nad promocją i poszerzeniem ruchu demokracji
pracowniczej.

W załączeniu do zaproszenia dołączamy materiał - wydany prze współpracującą z nami niemiecką organizację NoService - o samorządach pracowniczych w Argentynie, gdzie po kryzysie w grudniu 2001 roku i upadku szeregu przedsiębiorstw, w około 150 przypadkach robotnicy przejęli bankrutujące zakłady wznawiając produkcję i gwarantując ciągłość zatrudnienia. Dotyczyło to zarówno dużych fabryk ceramiki budowlanej czy przemysłu tekstylnego, jak też klinik, hoteli i małych zakładów rzemieślniczych. Chcemy potraktować te
materiał jako materiał wyjściowy do dyskusji nad możliwością robotniczej kontroli nad zakładami pracy.

Na konferencje naszą zaprosiliśmy kilkadziesiąt zakładów pracy. Do tej pory na nasze zaproszenie pozytywnie odpowiedzieli przedstawiciele z kilku przedsiębiorstw poznańskich oraz m.in. z: Huty Cynku Miasteczko Śl., KWK Budryk, Uniontex Łódˇ, PKS Słupsk, Nestle Polska, itd. Uczestnicy konferencji będą reprezentować różne związki zawodowe.

Podczas Konferencji będzie można nabyć wydawnictwa pracownicze. Czerwcowy numer "Nowego Robotnika" poświęcony będzie tematowi naszej konferencji. Przygotowywane są na Konferencję dwie broszury: jedna poświęcona demokracji pracowniczej i doświadczeniom w tym zakresie ruchu pracowniczego w Polsce i na świecie; druga stanowiąca zapis bardzo ciekawej dyskusji jaka miała miejsce podczas poprzedniej naszej konferencji, na temat protestów pracowniczych, roli związków zawodowych i strategii walki ruchu pracowniczego.


Serdecznie zapraszamy

Do dyskusji m.in. zaproszono:
- Sławomir Gzik (OKP) - Fabryka Kabli w Ożarowie
- Marcel Szary (Inicjatywa Pracownicza) - H. Cegielski Poznań S.A.
- Jarosław Urbański (IP/FA, Solidarność'80) - WARR S.A.
- Rafał Górski (IP/FA) - Kraków
- Zbigniew Andrzejczyk (Solidarność'80) - Bison-Bial, Białystok
- Dariusz Skrzypczak (Solidarność) - Nestlé Polska
- Piotr Rachwalski (OPZZ Konfederacja Pracy) - PKS Słupsk
- Józef Berger (OPZZ Konfederacja Pracy) - Sulzer Chemtech Polska
- Maciej Hojak (IP/ FA, Solidarność'80) - Warsztaty Terapii Zajęciowej
"Przylesie"
- Barbara Musielak (Solidarność'80) - Impel, Szpital im. Degi
- Wiletta Surmacz (Solidarność'80) - Szpital Centrum Medyczne HCP
- Marcin Halicki (Solidarność'80) - Warsztaty Terapii Zajęciowej "Ognik"
- Krzysztof Kotliński (ZZ. Lipiec'80) - PZL Świdnik
- Marek Cienciała (IP/FA) - Huta Cynku w Miasteczku Śl.
- Henryk Majchrzak (Solidarność) - Wagon S.A. Ostrów Wlkp.
- Miłosz Ginter (ZZ Pracowników Odratrans "Kotwica") - Odratrans Szczecin
- Robert Smolarczyk (Solidarność) - Tolnsil S.A. Września
- Adam Dopierała (Solidarność) - Tonsil S.A. Września
- Jacek Zommer (Solidarność) - Huta Katowice
- Mieczysław Kucharski (Solidarność'80) - Huta Sendzimira Kraków
- Lechosław Czyż (Z.Z Inżynierów i Techników) - Police S.A.
- Jolanta Stelmach (Solidarność'80) - NPA "Skawina"
- Sławomir Kaczmarek (Solidarność) - Uniontex Łódˇ
- Arkadiusz Kozłowski (Solidarność) - Browary Wielkopolskie S.A.
- Jan Feter (Solidarność) - Winiary S.A. Kalisz
- Marek Szolc (Attac Polska, Solidarność) - KWK Budryk Katowice
- Włodzimierz Martyna (ZZIiT) - Deawoo Polska Warszawa
- Dyżakowski Marek (ZZIiT) - Deawoo Polska Warszawa
- Włodzimierz Seifryd (ZZPRC) - Huta Częstochowa S.A.
- Janusz Gajek (Komitet Protestacyjny) -Stocznia Szczecińska
- Władysław Karo (Solidarność'80) - Kopania Soli w Kłodawie
- Jolanta Bień (ZZIiT) - Fabryka Porcelany Stołowej "Książ" Wałbrzych
- Konstanty Lipiński (Solidarność'80) - Kama Foods Brzeg
- Wręga Sławomir (ZZPRC) - Zakładu Azotowe Puławy

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.