EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Ruszyła zrzutka na Fundusz Strajkowy Amazon

Ruszyła zrzutka na Fundusz Strajkowy Amazon

Tysiące osób za strajkiem, pierwsze reakcje Amazon, co dalej? Pora zasilić Fundusz Strajkowy! Wpłat można dokonywać na: https://zrzutka.pl/tt4znt.

Referendum strajkowe w Amazon trwa i będzie kontynuowane we wszystkich magazynach w Polsce. Do tej pory wzięło w nim udział niemal 5 tys. osób (na dzień 20 września: 4886) - co stanowi ponad 30% załogi z całej Polski. Zebranie tak dużej ilości głosów świadczy o dużej determinacji pracowników. Nasza mobilizacja spotkała się z reakcją Amazon. Wprowadził w życie jedną z propozycji związków: zwiększył minimalną ilość godzin, które trzeba przepracować, aby podlegać ocenie za wydajność. Dzięki temu będziemy pracować pod mniejszą presją. Zmiana ta nie jest jednak wystarczająca.

Rozpoczynamy więc przygotowania do dalszych etapów sporu otwierając zbiórkę na Fundusz Strajkowy. Potrzebujemy pomocy w pokryciu kosztów związanych z organizacją pogotowia strajkowego (druk plakatów, banerów, ulotek, transportu między magazynami w całej Polsce) oraz finansowe wsparcie pracowników, jeśli dojdzie do strajku.

Nie pracujesz w Amazon ani w logistyce – dlaczego liczymy na Twoje wsparcie? Nie walczymy tylko o siebie! Amazon dąży do osiągnięcia globalnego monopolu, a stosowane przez korporację praktyki są upowszechniane na rynku pracy. Polska jest dla Amazona atrakcyjna ze względu na położenie geograficzne, antypracownicze prawo, w tym restrykcyjne prawo do strajku, oraz wciąż tanią siłę roboczą. Ustalając wysokość wynagrodzeń Amazon bierze pod uwagę dane o zarobkach lokalnych pracowników fizycznych, ale nie zyski, które wytwarzamy. W ten sposób pogłębia globalne nierówności.

Przykład? Zarabiamy 1/3 stawki w Niemczech, mimo że wykonujemy tę samą pracę, a paczki wysyłamy do Niemiec. Policzyliśmy, że aby zrównać możliwości konsumpcyjne z możliwościami niemieckich „Amazończyków” powinniśmy zarabiać przynajmniej 54 proc. ich zarobków, czyli 25 zł netto na godzinę. Taka podwyżka dla pracowników w Polsce to i tak marginalna część rekordowego zysku 3,5 miliarda dolarów, jaki Amazon zanotował w I kwartale 2019 r. Zresztą to również dzięki naszej pracy założyciel firmy, Jeff Bezos, zarabia w sekundę tyle, co my w trzy miesiące.

Zamiast istotnie zwiększać płace, Amazon zwiększa naciski na coraz wyższe normy (ilość spakowanych paczek na godzinę). Sprzyja temu zatrudnianie większości pracowników poprzez agencje lub na umowy na czas określony. Skazuje to nas na niestabilność i permanentną tymczasowość. Wiedziełś reklamę "zatrudnij się w Amazon"? - w tym samym czasie kiedy trwa masowa rekrutacja setkom pracowników, którzy pracowali na miesięcznych (w tym agencyjnych) czy rocznych umowach Amazon bez podania powodu nie zaoferuje kolejnej.

Amazon stał się symbolem rozwoju technologicznego, lecz technologia 21 wieku służy zwiększaniu kontroli i dyscypliny. Ma także na celu intensyfikację pracy, w której wykorzystujemy – jak w 19 wieku – głównie siłę naszych mięśni, narażając się na utratę zdrowia. Potwierdza to Inspekcja Pracy i biegli sądowi, wskazując w badaniach, że pracownicy są wystawiani na wysiłek, który znacznie przekracza dozwolone normy. Prawo w Polsce ma jednak tyle ograniczeń, że tylko my-pracownicy, z różnych branż i zakładów, poprzez działanie i wzajemną solidarność możemy poprawić nasz byt.

Referendum będzie trwało do odwołania. Zrobiliśmy już wiele, aby podważyć antypracownicze praktyki stosowane przez korporacje typu Amazon i jesteśmy gotowi na więcej. Pogotowie strajkowe i zbieranie głosów trwa. Dlatego zachęcamy: wesprzyj nasze wysiłki już dziś!

Przypominamy wszystkim pracownikom i pracownicom Amazon w całej Polsce, ze wszystkich magazynów, o trwającym głosowaniu. Każdy głos ma znaczenie! Jeśli uważasz, że strajk powinien się odbyć, stawiaj krzyżyk na tak. Jeśli nie zgadzasz się na organizację strajku: wyraź to otwarcie, zaznacz „nie” na karcie do głosowania. Wyłącznie w celu weryfikacji konieczne podane jest Waszych danych na liście potwierdzającej pobranie karty, które pozostaną do wyłącznej dyspozycji związków i sądów, jeśli Amazon podważy nasze głosowanie. Nie będziemy przekazywać tych danych pracodawcy.

Mogą głosować również osoby na długotrwałych zwolnieniach lekarskich oraz na urlopach (w tym np. macierzyńskim). Twój głos będzie mieć znaczenie, nawet jeśli wkrótce chcesz zmienić pracę. Głosuj więc bez obaw podczas głosowania na zakładach (szukaj terminów na związkowych facebookach) lub poprzez internet, wystarczy wejść na referendum.ozzip.pl.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.