EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Amazon: Nagana, notatka? Odwołuj się! Organizuj się!

Amazon: Nagana, notatka? Odwołuj się! Organizuj się!

Inicjatywa Pracownicza Amazon rozpoczęła 24 lutego akcje ulotkowe na temat nagan i notatek za tzw. offtaski. Jeżeli chcesz rozdać ulotki w swoim magazynie, skontaktuj się z nami, prześlemy Tobie gotowe materiały lub pobierz PDF gotowy do wydruku/ksero (poniżej)!

Jako związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza protestujemy przeciwko wręczaniu pracownikom Amazon kar porządkowych oraz notatek służbowych, w którym zarzuca się, że „Pracownik przebywał poza taskiem (nie wykonywał zadań służbowych) przez [x] minut w czasie pracy”. Tego typu kary oraz notatki wręczane są ostatnio coraz częściej. Powinny zostać uchylone, wykreślone z akt osobowych i należy zaprzestać ich stosowania! Wyrażamy sprzeciw wobec rosnącym i nieustannym naciskom, kładzionym przez kadrę kierowniczą, na jak największe tempo pracy.

 

1. Notatki nie odzwierciedlają faktycznego przebiegu spotkań przełożonych z pracownikami. Pracownicy często składają liczne wyjaśnienia, wskazując na bezpodstawność zarzutów, co w notatkach nie znajduje odzwierciedlenia. Notatka jest wręczana w czasie spotkania i znajduje się w niej z góry założony zarzut.
PORADA: Domagaj się, aby w notatce zawarto treść Twojego  oświadczenia lub sam dopisz, co wydarzyło się na zmianie!

2. Pracownikom nie zawsze przekazywana jest kopia dokumentu lub informacja, gdzie taką kopię mogę uzyskać.
PORADA: Zawsze domagaj się kopii dokumentu dla siebie!

3. Amazon nie daje możliwości odwołania się od zarzutów.
PORADA: Gdy nie zgadzasz się z zarzutem, odwołuj się, koniecznie na piśmie: przygotuj dwie kopie, w HR domagaj się potwierdzenia odbioru. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, zgłoś się do nas!

4. Notatki nie spełniają wymogu konkretności: wskazują tylko sumę minut w czasie pracy, w którym rzekomo zarzuca pracownikowi niewykonywanie zadań służbowych.
PORADA: Domagaj się wskazania dokładnych minut (wydruku) rzekomego „bycia poza taskiem”.

5. Brak merytorycznych podstaw dla kar oraz notatek za „bycie poza taskiem”. Nieskanowanie nie jest równoznaczne z niewykonywaniem obowiązków! To tylko suma okresów między skanami. Taki sposób oceny nie jest miarodajny. Nie uwzględnia czasu, kiedy pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, ale z różnych przyczyn nie może skanować paczek (awarie skanera/komputera/systemu, brak towaru, wózków, oddalone lokacje, uszkodzone kody, sprzątanie, toaleta, pobór wody, korzystanie z miejsc spontanicznego odpoczynku, które Amazon rozmieścił po interwencji związku, rozmowa z przełożonym, audytorem, HR – to wszystko związane jest z wykonywaniem pracy lub z realizacji zasad bhp. Podanie sumy rzekomych generowanych przestojów nie może więc służyć jako dowód, iż pracownik nie wykonywał obowiązków służbowych.
PORADA: Organizuj się! Dołącz do nas!

Wzywamy wszystkich do odwoływania się od kar i będziemy wspierać członków i członkinie, na drodze sądowej włącznie!  Nasz związek doprowadził już do wygranej w Sądzie Pracy, gdzie naganę uznano za bezzasadną.

Inicjatywa Pracownicza (IP) zrzesza pracowników z wszystkich FC. Obecnie do związku należy 750 osób. Bronimy członków w sądach pracy (wypowiedzenia umów, kary porządkowe). Zwolnienie stałego pracownika musi być konsultowane z nami. Zapraszamy też pracowników agencji! Dołącz do nas! Skontaktuj się:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i tel. 736-850-536

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.