EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Odcinamy elektrownię i kopalnię w Bełchatowie. Konferencja prasowa i demonstracje

Odcinamy elektrownię i kopalnię w Bełchatowie. Konferencja prasowa i demonstracje

Z uwagi na akcję organizowaną przez naszych kolegów i koleżanki z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników „Zjednoczeni” w Elbest sp. z o.o. zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się w środę 6 grudnia o godz. 12:00 pod głównym wejściem do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi (Aleja marszałka Józefa Piłsudskiego nr 8). Szczegółowe informacje na końcu tekstu.

Jak poinformowała pani Zofia Kędziak (nr tel. 733 654 323) z MZZP Zjednoczeni:
– Pomimo bardzo wielkich starań w celu dojścia do porozumienia zmuszeni jesteśmy do przeprowadzenia demonstracji na drogach dojazdowych do Elektrowni i Kopalni Bełchatów w dniach 6, 7 i 8 grudnia 2017 r. Dotychczasowe mediacje w Bełchatowie jak też rozmowy przeprowadzone w Warszawie z przedstawicielami PGE, czy nasza interwencja w Ministerstwie Energii, nie przyniosły skutku. Niestety Zarząd Spółki Elbest jak i Elbest Security unika rozmów przeciągając mediacje. Pracownicy mówią dość, wychodzimy na ulicę.

W Elbest Security sp. z o.o, trwa spór zbiorowy. Postulaty strony pracowniczej to:

1. 300 zł podwyżki dla wszystkich zatrudnionych w Elbest Security sp. z o.o. Zyski z działalności przedsiębiorstwa, które mogłyby przyczynić się do poprawy warunków płacy przejmuje właściciel tej spółki którym jest Polska Grupa Energetyczna. Domagamy się zmiany podziału zysków tak, aby umożliwić zwiększenie funduszu płac.

2. Podniesienie płacy podstawowej tak by była ona dla wszystkich pracowników równa co najmniej wynagrodzeniu minimalnemu. Obecnie wynagrodzenie zasadnicze brutto nawet dla wartowników i konwojerów, posiadających licencje na broń i ochraniający obiekty strategiczne jak Kopalnie, Elektrownie w całej Polsce zatrudnionych przez tą firmę może wynosić jedynie 1390 zł a  realnie najczęściej wynosi ok 1650 zł. Od tej stawki zasadniczej liczona jest wysokość dodatków za godziny nadliczbowe i innych świadczeń uzależnionych od podstawy zaszeregowania. Otrzymują oni co miesiąc dopłaty wyrównujące im płace do minimalnego wynagrodzenia.

Pracownicy Elbest Security sp. z o.o są podzieleni, ponieważ do części z nich znajduje zastosowanie układ zbiorowy pracy z czasów gdy spółka ta była jeszcze częścią przedsiębiorstwa ELBEST Sp. z o.o. Układ ten wciąż zapewnia płace zasadniczą na poziomie nie niższym niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Niestety w wyniku podziału spółki ELBEST na kilka odrębnych oddziałów a następnie ich częściowej konsolidacji w postaci Elbest Security sp. z o.o. okazało się, iż do części tych pracowników – przynajmniej zdaniem ich szefów – układ ten stracił swoje zastosowanie. Dlatego osoby zatrudnione w dawnym oddziale „Rogowiec II” wykonują te same zadania (dozorców, recepcjonistów, portierów czy wartowników etc.) co pozostali pracownicy spółki za mniejsze płace.

Możliwość „odcięcia” elektrowni i kopalni poprzez zorganizowanie zgromadzeń publicznych na drodze dojazdowej związkowcy zapowiadali już wcześniej. Po tej zapowiedzi zarząd przedsiębiorstwa (w dniu 8 listopada 2017 r.) zgodził się jeszcze raz rozważyć postulat wyrównania płac i ich dalszego wzrostu. Na tym się skończyło, a od stycznia 2018 roku, różnice płacowe między pracownikami Elbest Security znowu się pogłębią.

OZZ Inicjatywa Pracownicza wspólnie z MZZP „Zjednoczeni” walczy o godne i sprawiedliwe warunki płacy wszystkich pracowników, bez względu na to czym się zajmują w elektrowni lub jej otoczeniu. Wysokie wynagrodzenia w energetyce to mit. W sektorze tym panuje duże rozwarstwienie płac. Sprzyja temu rozdrobnienie pracodawców i zjawisko outsourcingu.

Jeżeli postulaty naszych koleżanek i kolegów z Bełchatowa nie zostaną spełnione, planowane są kolejne akcje z udziałem naszych związków zawodowych.

Konferencja prasowa dotycząca protestu (ŁÓDŹ): 
6 grudnia 2017 (środa)
godz. 12:00 
Główne wejście do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi (Aleja marszałka Józefa Piłsudskiego nr 8)

W sprawie przebiegu demonstracji prosimy kontaktować z wymienionymi poniżej poniższymi osobami:

MZZP „Zjednoczeni” w Elbest sp. z o.o.
https://web.facebook.com/search/top/?q=mzzp%20-%20zjednoczeni
www.zwiazekzjednoczeni.pl
Zofia Kędziak, tel. 733 654 323

OZZ Inicjatywa Pracownicza
www.ozzip.pl
Piotr Krzyżaniak, tel. 663 586 559

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.