EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Poznań: Radni PO przeciw podwyżkom dla opiekunek ze żłobków

We wtorek, 3.01.2012 r. odbyło się posiedzenie komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia, w której udział wzięły przedstawicielki Porozumienia Żłobkowego, Konsoli, My Poznaniaków oraz Inicjatywy Pracowniczej. Na komisji poddano pod głosowanie poprawki do projektu tegorocznego budżetu, przygotowane przez radnego Przemysława Aleksandrowicza.

Pierwsza z propozycji zakładała przeznaczenie ok. 800 tys. na utworzenie 43 nowych miejsc w żłobkach publicznych. Radny nie zadał sobie jednak trudu, aby znaleźć źródło finansowania powyższego pomysłu. Pomógł mu w tym Antoni Szczuciński, który uznał za słuszne zwiększenie ilości miejsc w żłobkach kosztem promocji miasta (budżet tego zadania to 17 mln. zł.). Powszechnie wiadomo jednak, że Prezydent zapowiedział już wcześniej obcięcie środków przeznaczonych na promocję, wskazując je jako źródło finansowania innych poprawek.

Druga poprawka Aleksandrowicza zakładała podniesienie zarobków pracownic żłobków publicznych o 30% od podstawy. W ostatnim czasie opiekunki ze żłobków silnie zaangażowały się w walkę o podwyżki płac. Ich pensje nie wzrosły od wielu lat, przez co obecnie stanowią one najsłabiej opłacaną grupę zawodową wśród pracowników samorządowych. Realizacja tego postulatu kosztowałaby  3 mln. 200 tys. zł. W tym przypadku radny PiS również nie znalazł źródła powyższej kwoty, co wykonał za niego radny Szczuciński.

Aleksandrowicz pominął całkowicie postulat dofinansowania zarejestrowanych żłobków prywatnych, mając na celu polepszenie sytuacji rodziców korzystających z usług tych placówek.

Poprawki, wniesione przez radnego zostały odrzucone bez żadnych ogródek. Przeciwko nim zagłosowali Andrzej Bielerzewski i Adam Pawlik (Poznański Ruch Obywatelski) oraz Michał Tomczak i Marek Sternalski (Platforma Obywatelska). Za przyjęciem poprawek głosowali jedynie radni Przemysław Aleksandrowicz (PiS) i Antoni Szczuciński (SLD).

W ciągu ostatnich trzech miesięcy rodzice, pracownice żłobków miejskich, właścicielki żłobków prywatnych oraz aktywistki i aktywiści spotykali się z radnymi należącymi do różnych klubów (PiS, PO, SLD) aby przedyskutować konieczność realizacji żądań Porozumienia Żłobkowego. Większość z nich wyraziło zrozumienie w  stosunku do wystosowanych postulatów i obiecało własną pomoc, czy też poparcie Porozumienia. Ostatnia komisja pokazała jednak, że zapewnienia radnych o ich dobrych intencjach mogą nie mieć realnego przełożenia.

Kolejne decyzje dotyczące żłobków poddane będą pod głosowanie na komisji 19.01. Mamy nadzieję, że tym razem radni nie okażą się ignorantami, zwodzącymi stronę społeczną dobrymi chęciami. W przeciwnym razie Porozumienie Żłobkowe oraz Inicjatywa Pracownicza będą zmuszone do zradykalizowania negocjacyjnej formy ubiegania się o spełnienie postawionych żądań.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.