EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Poznań: Pracownice żłobków żądają negocjacji płacowych

okladka_01.resized.resized23 stycznia 2012 r. przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Zespołach Żłobków w Poznaniu skierowała pisma do dyrektorek trzech Zespołów Żłobków z żądaniem zawarcia porozumienia, dotyczącego:

 

1. Podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych pracowników Zespołu Żłobków nr 1, 3 i 4 o 30 procent.

2. Zmiany zakresu obowiązków przez ich ujednolicenie. Zmieniony zakres obowiązków powinien być adekwatny do zajmowanego stanowiska.

3. Wprowadzenie do regulaminu pracy i płacy przejrzystych zasad awansu zawodowego pracowników.  

4. Usunięcie z zakresu obowiązków czynności niezgodnych z przepisami BHP.  

5. Zagwarantowanie środków ochrony indywidualnej każdemu pracownikowi.  

6. Zagwarantowanie urlopów szkoleniowych dla pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe.  

 

W wypadku Zespołu Żłobków nr 1 dodano siódmy postulat dotyczący renegocjowania regulaminu zakładowego funduszu socjalnego. W skład wszystkich zespołów, których pracownice zdecydowały się na żądanie oficjalnych negocjacji, wchodzi 8 miejskich żłobków.

Pisma zostały również przesłane do wiedzy wiceprezydenta Jerzego Stępnia oraz zastępcy dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Elżbiety Dybowskiej. Niespełnienie żądań związkowczyń w terminie 14 dni od otrzymania pisma, w wypadku niepodjęcia negocjacji przez pracodawców, spowoduje powstanie sporu zbiorowego.

Podjęcie tego kroku zostało przegłosowane na walnym spotkaniu wszystkich członkiń i członków komisji powstałej jesienią przy zespołach żłobków, które odbyło się 2 lutego. Przypomnijmy, że do IP wstąpiło około 150 pracownic żłobków oraz kilku pracowników. Po burzliwej dyskusji zdecydowano się wstąpić na oficjalną drogę negocjacji płacowych, a w wypadku ich fiaska, zdecydowano o wejściu w spór zbiorowy (nikt nie był przeciwny, kilka członkiń wstrzymało się od głosu). Głównym motywem tej decyzji stało się całkowite ignorowanie postulatów i stanowiska pracownic żłobków przez Wydział Zdrowia oraz większość radnych podczas wielomiesięcznych spotkań na Komisjach Zdrowia i sesjach Rady Miasta (w budżecie na rok 2012 znaleziono dodatkowe 3 mln na żłobki, jednak ani złotówki na wyższe wynagrodzenia opiekunek).

Wybrano wtedy również skład nowego prezydium komisji oraz przewodniczącą, którą została Małgorzata Ciesielska. Zdecydowano też o powołaniu zespołu roboczego, który zajmie się przeanalizowaniem skutków uspołecznienia żłobków dla pracownic i pracowników.

Aby zakończyć pomówienia, z którymi spotykają się niektóre członkinie IP, na spotkaniu w dn. 23 lutego Prezydium Komisji jednogłośnie przyjęło stanowisko, że Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Zespołach Żłobków w Poznaniu zdecydowanie nie popiera prywatyzacji lub uspołecznienia miejskich żłobków na warunkach proponowanych przez władze miasta

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.