EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Spór zbiorowy i pozwy w poznańskich żłobkach

14 marca 2012 r. przed Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania miała miejsce konferencja prasowa mająca na celu przekazanie informacji władzom Wydziału na temat zaistniałego sporu zbiorowego między Komisją Międzyzakładową OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Zespole Żłobków w Poznaniu a dyrektorkami Zespołów Żłobków nr 1, 3 i 4 w Poznaniu, niedopełnieniu w terminie przez pracodawców obowiązków określonych w „Ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych”, utrudnianiu przez jednego z pracodawców wykonywania działalności związkowej oraz o pozwach przeciwko dyrektor Zespołu Żłobków nr 1. 

Podczas konferencji kilkanaście pracownic miejskich żłobków opowiadało mediom o powodach zaistnienia sporu: związek domaga się podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych pracowników Zespołu Żłobków nr 1, 3 i 4 o 30 procent oraz szeregu kwestii związanych z ujednoliceniem zakresu obowiązków, funduszem socjalnym, regulaminem pracy oraz kwestiami bhp.

Żądania płacowe ZZ uzasadnia faktem, że po przekwalifikowaniu żłobków w jednostki samorządowe większości zatrudnionych w nich pracownicom przedłużono czas pracy o 25 minut dziennie. Przeliczając wydłużony czas pracy w stosunku do podstawy wynagrodzenia, otrzymujemy ok. 100-120 złotych kwoty brutto brakującej w uposażeniu miesięcznym. Większość pracowników poznańskich żłobków ma wynagrodzenie zasadnicze poniżej płacy minimalnej (1500 zł. brutto). Podstawa ich wynagrodzenia to zaledwie 40-50 proc. średniej płacy w gospodarce narodowej w naszym mieście i 45-55 proc. w naszym województwie. Ostatnia rewaloryzacja wynagrodzeń miała miejsce na początku 2009 r. Od tego czasu średnie wynagrodzenia w gospodarce narodowej w Poznaniu i województwie wzrosły o ok. 12,5 proc. Realna wartość płac pracownic zatem poważnie spadła. Obecnie opiekunki, pokojowe oraz pielęgniarki i położne zatrudnione w żłobkach miejskich stanowią najsłabiej opłacaną grupę zawodową wśród pracowników samorządowych.

Żaden z pracodawców nie zaproponował w terminie rokowań, których domaga się ZZ, nie dopełniając w ten sposób obowiązków określonych w „Ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych”, dokładniej Art 8., który brzmi: „Pracodawca podejmuje niezwłocznie rokowania w celu rozwiązania sporu w drodze porozumienia”.

Pracownice żłobków od wielu miesięcy starają się podjąć z pracodawcą rozmowy na temat podwyżek. W celu polubownego rozstrzygnięcia konfliktu pracownice regularnie uczęszczały na komisje Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia oraz sesje Rady Miasta. Okazało się to bezskuteczne. Następnie wysłano pisma do dyrektorek z prośbą o negocjacje, (do których obliguje je prawo), która to prośba została zignorowana.

Poinformowano władze Wydziału oraz media również o pomówieniach ze strony niektórych dyrektorek, rozpowszechnianiu przez nie nieprawdziwych informacji i utrudnianiu wykonywania działalności związkowej, które opisane były kilka dni wcześniej w ulotce dystrybuowanej w żłobkach.

Niezależnie od żądań zgłoszonych w sporze zbiorowym w przypadku Zespołu Żłobków nr 1 pracownie domagają się spłaty zaległych poborów, bowiem wbrew wcześniejszym przepisom część z zatrudnionych przez Zespół nr 1 musiała pracować o 25 minut dziennie dłużej. Złożono w tej sprawie pierwsze indywidualne pozwy przeciwko Zespołowi Żłobków nr 1. Kolejne kilkanaście pozwów jest przygotowywanych i zostanie wysłana do sądu w najbliższym czasie. Według poprzednich uregulowań prawnych opiekunki w żłobkach były zobowiązane pracować przez 7 godz. 35 minut dziennie. W Zespole Żłobków nr 1 ten przepis naruszono i zmuszono pracownice do pracy przez 8 godzin. Proceder ten trwał od września 2009 roku. W ten sposób narosło względem pracownic zadłużenie wynoszące, wg szacunków ZZ, nawet ok. 200 tys. zł.

Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Zespołach Żłobków w Poznaniu zapowiada nagłaśnianie wszystkich przypadków zastraszania pracownic przez dyrektorki oraz podjęcie dalszych działań dążących do spełnienia żądań.

 

Zobacz relacje w lokalnych mediach:

Gazeta Wyborcza: „Wojna w żłobkach. Opiekunki idą do sądu”

Głos Wielkopolski: „Pracownicy żłobków chcą podwyżek” (relacja filmowa)

Radio Merkury: „Protest pracowników żłobków”

Konferencję relacjonowała też telewizja WTK oraz TVP-Poznań

 

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.