EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Pracownicy Volkswagena ponad granicami

Pracownicy Volkswagena ponad granicami

W związku ze zwolnieniem 05.08 br. przez Volkswagen Poznań trzech działaczy IP i równoczesnym powstaniem w fabryce Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza napływają do nas wyrazy solidarności od innych związków zawodowych. Poniżej publikujemy oświadczenia pracowników VW ze Słowacji i z Hiszpanii oraz MZZ „Synergia” Pracowników Grupy Kapitałowej Enea.

Słowacja:

Witajcie przyjaciele,

Bardzo nas to cieszy, że zdobyliście się na odwagę, myślenie w nowych kategoriach i działanie na rzecz szeregowych pracowników. Jako nowe związki zawodowe w naszych krajach wierzymy, że musimy zachować bezkompromisowość w stosunku do starych struktur i wspólnie myśleć o przyszłości. Cieszymy się z kontaktu i na myśl o wspólnych działaniach!

Z przyjacielskimi pozdrowieniami,
Zoroslav Smolinsky
Przewodniczący związku Moderne Volkswagen

 

Poznań/Enea:

Koleżanki i Koledzy,

serdecznie gratulujemy Pracownikom Volkswagen Poznań decyzji o utworzeniu nowego związku zawodowego.

Z przykrością i niedowierzaniem przyjęliśmy jednak informację o działaniach pracodawcy, skierowanych wobec osób, które postanowiły w Państwa firmie założyć nowy, niezależny związek zawodowy.

W tym miejscu pragniemy wyrazić pełną solidarność (w prawdziwym tego słowa znaczeniu) ze zwolnionymi pracownikami, a także załogą, która niezwykle spontanicznie i bezwarunkowo zareagowała na tworzącą się inicjatywę. Jesteśmy najmłodszą, a zarazem największą organizacją związkową w ENEA S.A. Podobnie jak w Waszym przypadku, nasze powstanie to odpowiedź załogi na dotychczasowy sposób funkcjonowania strony społecznej w Grupie Kapitałowej ENEA.

Postanowiliśmy stworzyć w pełni niezależny związek zawodowy, który nie mnoży etatów związkowych, nie finansuje swojej działalności ze środków pracodawcy, nie organizuje kilkudniowych spotkań w hotelach i zewnętrznych ośrodkach rekreacyjno- wypoczynkowych. Działamy społecznie, a koszty funkcjonowania pokrywamy tylko i wyłącznie ze składek pracowniczych. Najważniejszy jest dla nas interes załogi a nie interes działaczy związkowych.

Trzymamy kciuki za Was, Waszą determinację i chęć działania. My już wiemy, że warto było wziąć sprawy w swoje ręce. Przeprowadziliśmy wiele udanych inicjatyw dla pracowników, zapewniamy wreszcie profesjonalną ochronę praw pracowniczych, wprowadziliśmy nową, merytoryczną jakość na spotkaniach z pracodawcą. Jeżeli potrzebujecie wsparcia, wymiany doświadczeń jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Na koniec, pragniemy raz jeszcze pogratulować odwagi i życzyć powodzenia!

Ze związkowym pozdrowieniem,
Międzyzakładowy Związek Zawodowy „Synergia” Pracowników Grupy Kapitałowej Enea

 

Hiszpania:

Pozdrowienia od Powszechnej Konfederacji Pracy (CGT) z SEATa i Volkswagena

W imieniu członków i członkiń związku zawodowego CGT (Powszechna Konfederacja Pracy) zrzeszonych w związkach zawodowych w fabrykach SEATa oraz ogólnokrajowej Federacji Branży Metalurgicznej (https://fesimcgt.wordpress.com) przesyłamy wam pozdrowienia i wyrażamy wolę wspólnej walki w obronie praw pracowniczych i godności tych, którzy tworzą bogactwo, które w systemie kapitalistycznym należy do wąskiej elity.

Od tej chwili możecie liczyć na naszą solidarność i pomoc wzajemną. Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się was poznać osobiście.

Z anarchosyndykalistycznymi pozdrowieniami,
Sekcje związkowe CGT w fabrykach SEATa / Federacja Branży Metalurgicznej CGT

 

Hiszpania:

SOLIDARNIE Z TRÓJKĄ ZWOLNIONYCH PRACOWNIKÓW VOLKSWAGENA W POZNANIU

Sekcja związku zawodowego CGT w fabryce Volkswagena w Nawarze z radością wita powstanie Komisji Międzyzakładowej OZZ IP przy Volkswagen Poznań. Cieszy nas kontakt z kolegami i koleżankami, którzy i które gotowi są bronić praw pracowniczych w Polsce, tworząc organizację związkową, która nie kolaboruje z pracodawcami.

Praw pracowniczych nie zdobywa się kumoterstwem, korupcją czy przywilejami, tylko walką i świadomością klasową.

Chcemy wyrazić naszą solidarność i zadeklarować pomoc dla kolegów zwolnionych z Volkswagena za komentarze w mediach społecznościowych, które dyrekcja uznała za “naruszenie dobrego imienia przedsiębiorstwa i pracowników” po tym, jak wyrazili niezadowolenie z wprowadzenia osiemnastej zmiany, na co zgodziła się “Solidarność”.

CGT jest oburzone postępowaniem dyrekcji Volkswagena w tej sprawie, podobnie jak zachowaniem koncernu podczas “Dieselgate”[1], kiedy nie zwolniono osób odpowiedzialnych na najwyższych stanowiskach, a jedynie wymieniono kierownictwo, a osobom, które odeszły zapewniono milionowe odszkodowania. Tego typu działania naruszają dobre imię pracowników i marki Volkswagen. W Volkswagenie Kodeks Etyki obowiązuje jedynie  pracowników i pracownic, a nie kierownictwa.

Volkswagen cały czas wprowadza zasady i normy odnoszące się do firmowego Kodeksu Etyki, ale na każdym kroku pokazuje, że nie szanuje zdrowia oraz życia rodzinnego i społecznego swoich pracowników i pracownic. Dyrekcja fabryki w Nawarze przyznaje wprost, że przestrzega prawa wyłącznie dlatego, że inaczej musiałaby płacić kary za jego łamanie.

Sekcja Związkowa CGT w fabryce Volkswagena w Nawarze walczy o prawa pracownicze od 1990 r. i będziemy kontynuować tę walkę tak długo, jak załoga zakładu będzie nas w niej wspierać.

Ze związkowymi pozdrowieniami,
Sekcja Związkowa CGT Volkswagen-Navarra
Confederacion General del Trabajo/Powszechna Konfederacja Pracy


[1] W 2015 r. wyszło na jaw, że koncern Volkswagen montował w samochodach oprogramowanie pozwalające na manipulowanie wynikami pomiarów emisji z układu wydechowego, przez co koncern uzyskał w USA dotacje na „produkcję samochodów ekologicznych” oraz zwolnienia podatkowe. Ok. 11 mln samochodów sprzedanych na całym świecie miało zainstalowane to oprogramowanie – w efekcie emitowały one 40 razy więcej tlenku azotu niż dopuszczalne normy.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.