EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 95.

IP w Cegielskim nie podpisze porozumień

Władze Cegielskiego zamierzają w tym tygodniu podpisać ze związkami zawodowymi dwa porozumienia. Pierwsze dotyczące zamknięcia zakładów na okres miesiąca (w sierpniu), drugie dotyczące wzrostu wynagrodzeń w 2009 roku. Inicjatywa Pracownicza na żadne z nich nie wyraża zgody.

 

W dniu 3 sierpnia związki zawodowe w HCP mają podpisać porozumienie w sprawie wolnego w miesiącu sierpniu i podwyżek płac w tym roku. Pomysł dyrekcji wprowadzenia wolnego w sierpniu zakłada, że pracownicy, którzy mają urlopy, pokryliby nimi wolne. W przypadku braku dni wolnych nie płacono by postojowego, ale stworzono „bank godzin do odpracowania” w przyszłości.

W odpowiedzi na propozycje Inicjatywa Pracownicza zajęła stanowisko, w którym czytamy:

„1. Jak mówi Kodeks pracy urlopy przyznaje się zgodnie z planem urlopów (art. 163 Kodeksu pracy). Zmiana decyzji co do tego na kilka tygodniu przed okresem urlopowym doprowadziłaby do komplikacji w zaplanowanym już wypoczynku przez pracowników HCP i ich rodziny (zakupione wczasy, wypoczynek i opieka nad dziećmi, wyjazdy zagraniczne itp.). Naraziłaby ich na straty finansowe i jednocześnie zdezorganizowałaby życie rodzinne.

2. Proponowany w projekcie porozumienia „bank godzin do odpracowania” jest rozwiązaniem niezgodnym z obowiązującym w Polsce prawem pracy i Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy. „Bank” naruszałby przepisy dotyczące m.in. okresu rozliczeniowego, płatności za nadgodziny, prawa do 8 godzinnego dnia pracy itd. Uważamy, iż w przypadku braku produkcji (co w HCP bierze się głównie ze złego planowania), pracownikom należą się godziny postojowe (art. 81 Kodeksu pracy). Nie widzimy natomiast przeszkód, aby za zgodą pracownika godziny postojowe pokrywać urlopem, jeżeli pracownik ma w danym momencie taki urlop do wykorzystania.

3. Nie wykluczamy, że dla oszczędności w roku 2010 możliwe byłoby zaplanowanie dla załogi HCP urlopu w jednym miesiącu (np. sierpniu), uwzględniając ten fakt w planie urlopu, który powinien zostać przedstawiony załodze najpóźniej do końca stycznia 2010, tak aby każdy z pracowników mógł odpowiednio zaplanować swój wypoczynek. Do tego okresu spodziewamy się, że dyrekcja firmy przedstawi wyliczenia ewentualnych korzyści, jakie z tego tytułu osiągnie nasz zakład.”

Co do porozumienia dotyczącego zmian płacowych w roku 2009, Inicjatywa Pracownicza stoi na dotychczasowym stanowisku, żądając 8% podwyżki. Pracodawca nie podjął rokowań, czym naruszył ustawę, i obecnie prowadzone jest w tej sprawie śledztwo przez prokuraturę. W takich warunkach, wg Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy HCP, nie jest możliwe podpisanie żadnego innego dokumentu dotyczącego porozumienia płacowego ze strony organizacji związkowej.

IP w zajętym stanowisku zwraca uwagę, że proponowany przez dyrekcję HCP wzrost płac w br. o 3,1% może nie prawdopodobnie nie zrekompensuje wzrostu inflacji, a w takim układzie oznacza to realny spadek płac pracowników HCP, na co związki zawodowe nie powinny wyrazić zgody.OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.