EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Apel o wsparcie pracowników i pracownic hotelu BAUEN w Buenos Aires

Transparent pracowników i pracownic BAUEN z hasłem "Walka-Praca-Kultura. O wywłaszczenie!"
Transparent pracowników i pracownic BAUEN z hasłem "Walka-Praca-Kultura. O wywłaszczenie!"

Hotel Bauen w Buenos Aires (Argentyna) jest samorządnym przedsiębiorstwem zarządzanym demokratycznie przez pracowników i pracownice po tym, jak został on porzucony przez prywatnych właścicieli podczas kryzysu w 2001 r. Przez ostatnie 14 lat pracownicy i pracownice hotelu walczyli o ustawę legalizującej przejęcie przedsiębiorstwa przez samorząd pracowniczy. Po długiej kampanii udało im się zmusić argentyński Senat do przyjęcia ustawy na podstawie której budynek i infrastruktura hotelu zostaną przekazane pracownikom i pracownicom. Niestety, ustawa została zawetowana przez obecnego prezydenta Argentyny, który od grudnia 2015 r. forsuje neoliberalne reformy wymierzone m.in. w ruch odzyskiwania zakładów pracy przez załogi. Pracownicy i pracownice BAUENa apelują o podpisywanie petycji o odrzucenie prezydenckiego weta do Izby Deputowanych oraz Senatu.

Maile solidarnościowe z BAUEN prosimy kierować na: solidaritybauencooperative [@] gmail.com 

Podpisanie petycji: [link]

Petycja o wycofanie prezydenckiego weta dla ustawy wywłaszczającej hotel BAUEN, przegłosowanej przez argentyński Kongres 30 listopada 2016 r.

 

30 listopada 2016 roku, po niemal 14 latach walki, argentyński Senat uchwalił ustawę wywłaszczającą hotel BAUEN na rzecz spółdzielni pracowniczej. Ustawa ta wzmacniała samorządność pracowniczą oraz oddawała historyczną sprawiedliwość pracownikom i pracownicom, jako że poprzedni właściciele zbudowali hotel korzystając z kredytu przyznanego przez ludobójczą juntę wojskową. Oprócz naprawienia historycznych krzywd, ustawa nadawała także priorytet celom społecznym oraz działaniom solidarnościowym i kulturalnym podejmowanym przez pracowników i pracownice hotelu, które to działania stały się symbolem pracowniczej samorządności w Argentynie i na całym świecie.

Niestety, sprawujący urząd prezydenta Argentyny Mauricio Macri zawetował ustawę, tym samym uniemożliwiając kooperatywie pozyskanie środków publicznych i pozostawiając 130 pracowników na bezrobociu. Wzywamy Argentyńską Izbę Deputowanych oraz Senat do odrzucenia prezydenckiego weta oraz przyjęcia ustawy wywłaszczającej hotel BAUEN, która naprawia historyczne krzywdy, pozwala na uniknięcie eksmisji pracowników i pracownic z hotelu oraz wzmacnia demokrację.

BAUEN stanowi jeden z flagowych przykładów przedsiębiorstw odzyskanych przez pracowników i pracownice w Argentynie. Pod koniec 2001 roku, ten 20 letni budynek, znajdujący się na przedmieściach Buenos Aires został obdarty z aktywów i porzucony przez właścicieli. Hotel stał pusty przez ponad rok, aż do 2003 r., kiedy byli pracownicy i pracownice na nowo go zajęli rozpoczynając trzynastoletni proces jego uspołecznienia. Stworzono 130 miejsc pracy oraz poczyniono znaczne inwestycje w infrastrukturę; wszystko z niewielkim zewnętrznym finansowaniem. Były symbol korupcji w Argentynie stał się miejscem spotkań ruchów społecznych, związków zawodowych i organizacji pracowniczych. W ciągu ostatniej dekady zorganizowano w nim setki debat i konferencji, a także imprez naukowych i kulturalnych.

BAUEN jest nie tylko wzorem samorządności pracowniczej. Jego początki są symbolem korupcji i zmowy pomiędzy lobby gospodarczymi a ludobójczą dyktaturą, która rządziła Argentyną w latach 1976-83. Budynek hotelu powstał w ramach przygotowań do piłkarskich Mistrzostw Świata 1976 dzięki pożyczkom z Banku Narodowego BANADE, których nigdy nie spłacono. Stąd właśnie wzięło się zadłużenie hotelu. Ustawa przegłosowana 30 listopada 2016 r. umożliwiała wywłaszczenie hotelu, dzięki któremu państwo odzyskałoby prawo własności do budynku i oddało go w ręce społeczeństwa i klasy pracującej. Prezydenckie weto zapewnia bezkarność wspólników dyktatury wojskowej oraz jest ciosem w pracowników, którzy włożyli cały swój wysiłek, pracę oraz zasoby w odzyskanie hotelu.

Podpisy w petycji reprezentują wszystkich, którzy solidaryzują się z pracownikami hotelu BAUEN. Wzywamy Kongresmenów Republiki Argentyńskiej do zatwierdzenia ustawy umożliwiającej kontynuację spółdzielczego doświadczenia będącego przykładem dla całego świata.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.