EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 95.

Raport: Sytuacja na rynku pracy

Sytuacja na rynku pracy jest coraz trudniejsza: wzrost bezrobocia, spadek spożycia, częstsze przypadki łamania praw pracowniczych, duża wypadkowość. W ubiegłym roku zanotowano 523 wypadki śmiertelne, czyli o 44 więcej niż w 2007 rokiem. Ofiar obecnego systemu i kryzysu przybywa.

Wypadki
Według danych Państwowej Inspekcji Pracy, w ciągu ostatnich 20 lat w wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało w Polsce 2 mln osób, 12,3 tys. pracowników poniosło śmierć. Wypadków przy pracy przybywa od dłuższego okresu czasu. W latach (2005-2007) ilość wypadków przy pracy znacząco wzrosła - aż o 17,5%, kiedy równocześnie zatrudnienie wzrosło jedynie o 5,1%.  Rok 2008 był kolejnym rokiem wzrostu. Doszło do ponad 104,4 tys. (oficjalnych) wypadków przy pracy, czyli ponad 5 tys. więcej niż rok wcześniej. W ocenie Państwowej Inspekcji Pracy ich najczęstsze powody to brak profesjonalizmu pracowników i niezbędnych zabezpieczeń, a także zła organizacja pracy.

Nie wiadomo, czy wzrost wypadkowości jest realny, czy też przy niższym, spadającym w latach 2005-2008 bezrobociu, pracownicy zaczęli po prostu zgłaszać więcej takich przypadków, nie zgadzając się na ich zatajenie, co bywa dość powszechną praktyką. Wiemy, że przypadki nie zgłaszania wypadków są dość powszechne, ale liczba ta jest trudna do ustalenia. W ostatnim czasie w wielu firmach wprowadzono procedury, których zadaniem miało być obniżenie poziomu wypadkowości. Często odbywało się to na drodze nie realnej poprawy warunków i bezpieczeństwa pracy, ale formalnych machinacji, ukrywających realną skalę problemu. Takie przypadki zgłaszali Inicjatywie Pracowniczej zatrudnieni m.in. w Volkswagenie i Wrigley Poland (producent znanych gum do żucia).

Wynagrodzenia
Według PIP w I kwartale 2009 r. liczba pracowników, którym pracodawcy nie  wypłacili wynagrodzenia była sześciokrotnie większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a kwota niewypłaconych pensji (w kontrolowanych przez PIP firmach) prawie się podwoiła. Ma to prawdopodobnie związek z sytuacją gospodarczą. Analogiczną sytuację obserwowano w 2002 roku, kiedy stopa bezrobocia sięgała 20%. Wówczas też, wg PIP, nastąpił wzrost naruszeń prawa polegających na niewypłacaniu lub zaniżaniu wynagrodzeń. Na trudności w wyegzekwowaniu należnego wynagrodzenia w 2002 r. byli narażeni pracownicy 2/3 skontrolowanych przez PIP zakładów (68%). Wynagrodzenia nie tylko nie wypłaca się w terminie wymaganym w art. 85 Kodeksu pracy, lecz niejednokrotnie stwierdza się zwłokę sięgającą wielu miesięcy. Czy i tym razem czeka na nas tak dramatyczna sytuacja? Od 2004 roku w związku z polepszającą się sytuacją przede wszystkim w zakresie adekwatnego i terminowego wypłacania pensji, gwałtowanie spadła ilość spraw wniesionych do Sądów Pracy - od 401 tys. w 2003 roku, do 134 tys. w 2007 roku. Watro śledzić czy obecnie nastąpi wzrost ilości spraw w sądach.

Bezrobocie

Jak donosi Gazeta Wyborcza (28.04.2009) powołując się na GUS, bezrobocie wzrosło z 1.702 tys. w marcu 2008 roku do 1.759 tys. w marcu 2009 roku, czyli jeszcze niewiele (o ponad 50 tys.). W ostatnich miesiącach jednak przybyło ok. 400 tys. bezrobotnych, kiedy przed rokiem w analogicznym okresie bezrobocie spadało. Jak twierdzą analitycy, spadek zatrudnienia paradoksalnie skutkuje wzrostem średniej płacy w całej gospodarce, bowiem w pierwszej kolejności zwalniani są pracownicy niskokwalifikowani, a przez to mało zarabiający. Fakt ten jednak spowodował, że drastycznie ogranicza się poziom spożycia (pieniędzy wydawanych na zakupy).

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.