EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Pracownicy szpitali walczą o swoje prawa

Personel pomocniczy w poznańskich szpitalach coraz częściej jest przenoszony do spółek, których zadaniem jest obniżenie kosztów pracy. Odbywa się to często z naruszeniem praw pracowniczych i obniżeniem jakości opieki medycznej. W ostatnim biuletynie drukowaliśmy materiał PIP o wielu nieprawidłowościach jakie mają miejsce w działalności szpitali, w związku z przepisami BHP. Dziś o prawach pracowniczych i związkowych.
Bresco. Na zasadzie art. 23’ Kodeksu pracy salowe oraz sprzątaczki Centrum Medycznego HCP przekazano do firmy Bresco. Związek nasz stwierdził liczne nieprawidłowości, w tym naruszenie Kodeksu pracy jak i art. 23’ ustawy o związkach zawodowych, itd. Sytuację należy określić jako poważną, a atmosfera wśród pracowników jest napięta. Odbyło się już jedno spotkanie z władzami Spółki, które tylko potwierdziło liczne nieprawidłowości. W firmie pojawiła się – na wniosek naszego związku – Państwowa Inspekcja Pracy. Kontrola PIP została jednak przeprowadzona naszym zdaniem nierzetelnie. Ujawniono wprawdzie wiele uchybień pracodawcy dotyczących BHP, ale pominięto zupełnie kwestie pracownicze.

W dniu 12 grudnia odbędzie się we Wrocławiu zebranie wszystkich przewodniczących istniejących w firmie związków zawodowych z zarządem Spółki. Między innymi są to szpitale z Kalisza, Nowej Soli, Słupska, Sulechowa. Porządek spotkania przewiduje omówienie sytuacji finansowej zakładu i funkcjonowanie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Ze strony naszego Związku wystąpi na zebraniu Wioletta Woś - przewodnicząca komisji zakładowej w Bresco.

Ponadto z inicjatywy KNSZZ „S’80” odbędzie się w dniu 17 grudnia br. spotkanie z dyrektorem generalnym Spółki panem Wierzbą. Nasze żądania to: premia na święta, urealnienie płac, zwrot wszystkich niezapłaconych należności, zapłata za nadgodziny zgodnie z Kodeksem pracy, uregulowanie umów o pracę. Jesteśmy w gotowości! Jeżeli te negocjacje nic nie przyniosą, należy się liczyć z możliwością wejścia w spór zbiorowy, co oczywiście może się zakończyć legalnym strajkiem i poważnymi problemami firmy.

Impel. Trzeba stwierdzić, iż 2003 rok jest ostatnim rokiem kontraktu firmy Impel (Szpital im. Degi na ul. 28 Czerwca 1956). Wcześniej w wyniku wygrania przetargu niższy personel medyczny (salowe i sprzątaczki) został przekazany do Impelu na zasadach art. 23’. Może się okazać, iż personel zostanie znowu przekazany innej Spółce - mając to na uwadze należy się liczyć z tym, że w przyszłym roku ponownie podejmiemy walkę o nasze prawa pracownicze, a w szczególności o urealnienie wynagrodzeń. Nauczeni doświadczeniem wiemy, że i tym razem nie będzie lekko, lecz nieugięta postawa, determinacja i to, że jesteśmy razem zawsze przynosi pozytywny efekt.
W ostatnim czasie pracownicy w Impelu mieli do czynienia z problemem dotyczącym niewłaściwego postępowania jednej z kierowniczek. Na spotkaniu z dyrektorem Szulcem sprawa została poruszona. Członkowie związku złożyli (podpisaną przez kilkadziesiąt osób) petycję dotyczącą obsady stanowisk kierowniczych w firmie. Dyrektor zobowiązał się rozpatrzyć sprawę w miarę możliwości pozytywnie. W przeciwnym wypadku mogą się znów zacząć problemy na linii związek – dyrekcja zakładu.

Impel S.A. jest zakładem pracy chronionej i z tego powodu posiada fundusz, z którego mogą korzystać pracownicy, u których stwierdzono uszczerbek na zdrowiu lub, którzy mają przyznaną grupę inwalidzką (niekoniecznie z rentą). Z tego funduszu mogą być refundowane leki, sanatoria itd. Wszystkich zainteresowanych pracowników kierujemy do koleżanek: Ewy Bruch, Reginy Wawrzyniak, Barbary Musielak. I ostania informacja: w Impelu w tym roku wydano załodze bony towarowe na Święta po 100 złotych.

Marcel Szary
Artykuł ukazał się w 3 numerze biuletynu "Inicjatywa'80"
 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.